Jacek Dudzic

Jacek Dudzic

Blog

Jak lecieć do Nepalu?

Podróż do Nepalu jest sporym wyzwaniem finansowym, jeśli chcemy lecieć wygodnie i bez specjalnych kombinacji. Może być też wyzwaniem czasowym, jeśli postawimy na wersję ekonomiczną i ruszymy w drogę częściowo lądem i/lub z licznymi przesiadkami, włącznie ze zmianą lotnisk w jednym mieście. Wybór zależy od zasobności portfela i stopnia determinacji w osiągnięciu celu.

Wersja ekonomiczna
Jedno z najpopularniejszych tanich połączeń to przelot na trasie WAW-SVO-DEL czyli z Warszawy przez Moskwe do Delhi Aeroflotem. Cena biletu w obie strony może się wahać między 300 a 500 dolarów, czyli bardzo korzystnie. Dalej jest niestety mniej przyjemnie: z Delhi odjeżdża codziennie autobus w kierunku granicy Nepalskiej. Ci, co odbyli taką podróż twierdzą, że to koszmar, choć w miarę tani. Więcej o tej możliwości na tej stronie.

Lot do Nepalu

Wersja droższa
Do stolicy Nepalu Kathmandu można dostać się kilkoma liniami lotniczymi, wśród których najbardziej popularną i niekoniecznie najdroższą jest Qatar Airways (lot z przesiadką w Doha). Jeśli kupujemy bilet z wyprzedzeniem 6-10 miesięcy to bilet w dwie strony z Warszawy możemy dostać w granicach 3 tysięcy złotych. Później cena waha się w okolicach 4 tys, aby na kilka tygodni przed datą wylotu wspiąć się na 5, a nawet 6 tysięcy złotych. Ma to miejsce najczęściej w sezonie wspinaczkowym i trekkingowym, czyli wiosną i jesienią. W zimie i lecie można trafić na bardzo ciekawe ceny, ale raczej rzadko poniżej 3 tys. złotych.

Taniej można lecieć do Kathmandu z Kijowa liniami Air Arabia z przesiadką w Sharjah (po polsku Szardża, trzeci co do wielkości emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Lot w dwie strony rezerwowany z dużym wyprzedzeniem będzie nas kosztował ok. 600-700 dolarów (do 2 tysięcy złotych). Pozostaje oczywiście jeszcze kwestia dojazdu do lotniska Kijów – Borispol. Można to zrobić Ukraińskimi Liniami Lotniczymi z Okęcia za 150-200 euro, bądź autobusem lub pociągiem z Polski, a następnie taksówką z dworca kolejowego na lotnisko. Licząc wszystkie wydatki i poświęcony na podróż czas może okazać się jednak, że lepiej kupić bilety w Qatarze dużo wcześniej i rozpocząć trek w miarę w niezłej kondycji.

Loty do Kathmandu mają w swoich rozkładach linie Emirates, China Southern i Turkish Airlines, ale koszt z dotarciem do portu pośredniego + liczba przesiadek czyni taką eskapadę naprawdę nie wartą uwagi.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your Komentarz data is processed.