Jacek Dudzic

Jacek Dudzic

Blog

Przygotowania do trekkingu w Himalajach

Przygotowanie do takiej życiowej przygody, jaką jest trekking w przepięknych, ale wymagających Himalajach, obejmuje konieczność zadbania o należytą kondycję, właściwy ubiór i wyposażenie, a także kwestie zdrowotne. Najczęściej potrzeba od 4 do 7 miesięcy, aby być odpowiednio przygotowanym, warto więc należycie zaplanować niezbędne kroki, jakie musimy w tym kierunku podjąć. Im szybciej zaczniemy, tym mniej stresu będziemy przeżywać przed samym wyjazdem. Oto praktyczne porady, w jaki sposób podejść do przygotowań.

KONDYCJA FIZYCZNA
trekkingW Himalajach czeka nas wysiłek długotrwały, o stałym natężeniu, polegający na pokonywaniu odległości i wysokości. Z tego powodu najlepszą formą przygotowania będzie bez wątpienia uprawianie sportów aerobowych i wytrzymałościowych, takich jak np. bieganie, pływanie, biegi na nartach czy też jazda na rowerze. Większości tych dyscyplin angażuje spore części mięśni, a przez to są ogólnorozwojowe. Oczywiście wliczamy do tego też marsze, coraz bardziej modny nordic walking oraz tradycyjne wycieczki w góry, które znakomicie przygotowują nas kondycyjnie. Nie musimy koniecznie jechać w Tatry – sporo szlaków karkonoskich nieźle da nam w kość, a przy tym przygotuje na momentami ostre i długotrwałe podejścia podczas himalajskich treków.

Osobiście chodzę po górach i przed pierwszym swoim wyjazdem do Nepalu wybrałem się tam na tydzień. Dodatkowo co najmniej 3 razy w tygodniu uprawiam trening siłowy przy zasadzie energicznego i krótkiego wysiłku ze zwiększonym obciążeniem, który choć nie buduje długotrwałej wytrzymałości, to jednak zwiększa siłę mięśni, która też jest potrzebna podczas takich wypraw. Kilka razy w tygodniu stosuję trening cardio na bieżni, czyli inaczej trening wytrzymałościowy lub tlenowy. Jego zaletą jest fakt, iż może być stosowany praktycznie przez wszystkich, bez względu na wiek, płeć i poziom wydolności fizycznej. To doskonały sposób na dotlenienie organizmu oraz zwiększenie wydajności pracy serca i płuc.

Podczas tego treningu cardio zmuszamy nasze serce do większej pracy, gdyż konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu. Tlen transportowany jest poprzez krew, a więc serce musi wyrzucić do krwiobiegu znacznie większe ilości krwi. Stąd też zwiększa się jego efektywność oraz zdolność do wydajniejszej pracy. Warto pamiętać, że nasze serce jest mięśniem, a mięśnie należy trenować, aby były zdolne do wydajnej pracy.

Trenując na maszynie możemy ustawić sobie program „dystans”, rozpoczynając od 1 km, a następnie z czasem stopniowo go zwiększając, oraz tempo na 5,5 km/h.

SPRZĘT I UBRANIE
Najważniejsze w Himalajach są odpowiednie buty, bielizna termoaktywna, ciepły śpiwór puchowy ze wskaźnikiem komfort minimum -10°C (najlepiej nawet -20°C), latarka czołowa (toalety często są na zewnątrz), wygodne kijki trekkingowe, dwa plecaki (duży nosi tragarz – szerp, a mały nosisz ty), rękawiczki polarowe, kominiarka i ciepła czapka, okulary lodowcowe, kurtka przeciwdeszczowa, dobrej jakości polar oraz oczywiście aparat fotograficzny.

Z uwagi na spory koszt całości sprzętu warto zakupy zacząć natychmiast po podjęcie decyzji wyjazdowej. Ja dokładnie tak zrobiłem i dzięki temu rozłożyłem proces gromadzenia odzieży i sprzętu na pół roku, przez co stało się to mniej dolegliwe dla budżetu domowego. Dodatkowo dało i to komfort oczekiwania na promocje i wyprzedaże, dzięki którym można zaoszczędzić nawet do 50% ceny dobrych i markowych produktów.

DODATKOWO DO ZABRANIA

  • 4 zdjęcia paszportowe (1 do wizy, pozostałe do dokumentów trekkingowych)
  • 25 USD w gotówce na wizę (do 15 dni), 40 USD (do 30 dni)
  • ręcznik szybkoschnący
  • kubek termiczny
  • zapas mokrych chusteczek (w tym: do higieny intymnej)
  • środek dezynfekujący do rąk (bez mydła)
  • kosmetyki (najlepiej w małych opakowaniach)

PRZYGOTOWANIE MEDYCZNE
Osobom podróżującym do Nepalu czy Tybetu zaleca się następujące szczepienia:
WZW A - wirusowe zapalenie wątroby typu A
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B
– ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
BTP – błonnica, tężec, polio
– DB – dur brzuszny
– W – wścieklizna (szczepienie zalecane w zależności od charakteru pobytu)
– JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie zalecane w zależności od charakteru pobytu)
– MK – szczepionka meningo-kokowa (szczepienie zalecane w zależności od charakteru pobytu)

Szczepienia warto zacząć 2-3 miesiące przed wyjazdem – szczegółowe informacje zdobędziesz w poradniach chorób zakaźnych lub tropikalnych (np. w Warszawie: Poradnia Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych, ul. Wolska 37 , tel. 22 33 55 235, 22 33 55 332) lub na stronie: http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl (tu także lokalizator placówek medycyny podróży w całym kraju!).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>