Jacek Dudzic

Jacek Dudzic

Blog

Przygotowanie medyczne do wyprawy w Himalaje

Altitude-SicknessChoroba wysokościowa pojawia się u osób, które bez przygotowania znajdą się na wysokości około 2500 m n.p.m., a im wyżej, tym większa na nią szansa nawet u osób lepiej przygotowanych. Przy wysokości 4500 m n.p.m. dotyczy ona prawie wszystkich podróżujących.Gdyby przeniesiono by nas w tej chwili na szczyt Mount Everestu, niemal natychmiast utracilibyśmy przytomność, a umarlibyśmy po kilku kolejnych minutach.

Do wyprawy w Himalaje należy się przygotować, a tym przypadku oznacza to solidne zapoznanie się z tematem i zabranie ze sobą leków pomagających w pokonaniu symptomów choroby wysokościowej, takich jak Diuramid (Diamox).

W trakcie trekkingu należy uważnie obserwować swoje reakcje i stosować metodę powolnego wchodzenia, jednej doby odpoczynku po każdym kilometrze przewyższenia, a także jeśli to możliwe podejście wyżej nieco ponad docelowe miejsce noclegu i po kilkudziesięciu minutach zejście do niego. Jest to ogólnie znana wspinaczom zasada „chodź wyżej, śpij niżej”.

Polecam uważną lekturę poradnika, którego autorem jest Robert Szymczak, himalaista, doktor nauk medycznych, specjalista medycyny ratunkowej:
Poradnik medyczny dla podróżujących w góry wysokie

Oto cytat z tego poradnika:

„Ból głowy, nudności, wymioty, zmęczenie, słaby apetyt, zaburzenia snu, symptomy niektórym mogące kojarzyć się z sobotnim porankiem to także objawy charakterystyczne dla Ostrej Choroby Górskiej (po angielsku Acute Mountain Sickness – skrót AMS). Ostra Choroba Górska nie stanowi zagrożenia dla Twojego życia, zlekceważona może jednak skończyć się Wysokogórskim Obrzękiem Płuc lub Mózgu, a te choroby szybko mogą spowodować, że zobaczysz światło w tunelu i to nie będzie tunel pod Eigerem. Sprawdzaj czy masz Ostrą Chorobę Górską korzystając ze skali AMS minimum raz dziennie podczas wyprawy (patrz Tabela). Tylko uczciwie!!! Tu nie chodzi jedynie o Twoje zdrowie, ale o wszystkich członków wyprawy, którym nie swoją nonszalancją nie można fundować atrakcji w formie akcji ratunkowej. Jeżeli jesteś na wysokości powyżej 2500m n.p.m., boli Ciebie głowa i całkowity wynik skali AMS dla pozostałych objawów jest 3 lub więcej to znaczy że masz Ostrą Chorobę Górską. Co robić? Masz teraz przez 24 godziny zakaz wchodzenia wyżej. W tym czasie odpoczywasz i zażywasz leki przeciwbólowe (Ibuprofen – 1tabl co 8 godzin) i nasz złoty standard czyli Acetazolamid (Diuramid 1tabl co 8 godzin) plus Kalipoz. Jeżeli w ciągu doby objawy ustąpią możesz kontynuować wspinaczkę, jeśli nie, to zapraszam do zejścia niżej o 500 – 1000m. Spędź niżej przynajmniej jedną noc, do czasu aż powróci dobre samopoczucie. W sytuacji gdy zejście jest niemożliwe, a objawy pogarszają się, kontynuuj leczenie i organizuj akcję ratunkową.”

We wspomnianym poradniku znajdziemy następującą ankietę, którą podróżujący w Himalaje powinni wypełniać raz dziennie:

Patent na rozpoznanie Ostrej Choroby Górskiej (skala AMS)

Objawy Ostrej Choroby Górskiej (skala AMS)

Ból głowy

Brak

Lekki

Średni

Ciężki, (nie do zniesienia)

0

1

2

3

Kłopoty żołądkowe

Dobry apetyt

Słaby apetyt, nudności

Średnie nudności lub wymioty

Ciężkie, (nie do zniesienia)

0

1

2

3

Osłabienie / Zmęczenie

Brak osłabienia / zmęczenia

Lekkie osłabienie  / zmęczenie

Średnie zmęczenie

Ciężkie, (nie do zniesienia)

0

1

2

3

Zawroty głowy

Brak

Lekkie

Średnie

Ciężkie

0

1

2

3

Kłopoty ze snem

Śpię dobrze jak zwykle

Nie jest tak dobrze jak zwykle

Częste przebudzenia, słaby sen

Nie mogę spać w ogóle

0

1

2

3

Jeżeli masz ból głowy i  SUMA (bez oceny bólu głowy) jest  ≥ 3  to masz Ostrą Chorobę Górską.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>