Jacek Dudzic

Jacek Dudzic

Blog

Sprzęt elektroniczny na wyprawie w Himalaje

Wyruszając na wyprawę do EBC wiedziałem, że nie mogę zabrać laptopa bo za ciężki i za duży, a sam iPhone nie spełniłby moich oczekiwań. Nie chciałem też robić notatek analogowo, bo doskonale wiem, że karteczki i notatniki łatwo jest zgubić i zniszczyć. Wybór padł więc na iPada mini i w USA dokupiłem sobie dla niego specjalny futerał pancerny zwany Survivor firmy Griffin. Mój iPad mini ma 32 GB (połowę tej powierzchni zajęło tysiąc zdjęć, jakie zgrałem z kart sd) i ma opcję 3G/WiFi. Na miejscu w Kathmandu kupiłem kartę nano-sim (ręcznie przyciętą z micro-sim) sieci Ncell, mającej najlepszy zasięg w dolinie Khumbu aż do Everestu, i doładowałem ją kuponami na ponad 10 GB danych (wystarczyło). Tam, gdzie się dało (3G łapaliśmy w Lukli i Gorak Shep, w innych miejscach słaby Edge), korzystałem z opcji Hotspot Osobisty, aby inne osoby też mogły korzystać z internetu. Niestety iPad zezwala na przyłączenie tylko 3 innych urządzeń, więc musieliśmy się dzielić czasem antenowym 🙂

Dodatkowo wziąłem ze sobą dwie kamery i aparat fotograficzny, ale ten ostatni wcale mi się nie przydał (miałem w grupie trzech zapalonych fotografów). Jednocześnie dementuję informację, jaką ktoś gdzieś w internecie opublikował, że powyżej 3 tysięcy metrów iPhone przestaje działać. Nie tylko robiłem nim fotki na 5400 m, a jeszcze korzystałem z internetu i wysyłałem sms-y.

Więcej szczegółów i przegląd mojego sprzętu elektronicznego na powyższym filmie.


One Komentarzs on “Sprzęt elektroniczny na wyprawie w Himalaje
  1. Bardzo interesujący, krótki przegląd. Dzieki. Tak sie zastanawiam… Gdybym miał wziąć tylko 2 rzeczy, to co bym brał? Jak na razie na pewno aparat analogowy( tak -na film 🙂 ) i…własnie- co jeszcze?. Coś co pozwalałoby robić fotki i filmy, miało internet, zapewniało kontakt głosowy, dawało mozliwośc działania w mediach społecznościowych, przekazy live, dałoby się na tym pisać krótkie wzmianki etc. Zarazem mało ważyło i było odporne na wodę, upadki, mróz itd. Co by to mogło być? Acha- nie mogło by mieć zbyt małego ekranu z powodu mojego wzroku… Masz jakis typ?
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your Komentarz data is processed.